Exrit.Com

15 Temmuz Şehitler Köprüsü pektus hastalığı için renklendi

15 Temmuz Şehitler Köprüsü pektus hastalığı için renklendi

Etkinliğe ilişkin açıklama yapan Göğüs Deformiteleri ve Pektus Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yüksel, şunları söyledi:

“Köprü şu anda turuncu. Turuncu renk pektusların rengi, biz farkındalık haftasıyla 23-30 Haziran’da ve bugün 26 Haziran 21.30-22.30 arasında  köprülerin pektus farkındalık haftası dolayısıyla turuncuya bürünmesini istemiştik, Ulaştırma Bakanlığı kabul etti ve görmüş olduğunuz gibi Boğaz Köprüsü turuncuya büründü.

“ERKEN TEŞHİS İLE AMELİYATA GEREK KALMAZ”

Biz de halkımıza diyoruz ki, bu hastalığı erken teşhis edin. Erken teşhis ederseniz tedavisi daha kolay ameliyat dışı tedavilerle kısa sürede mümkün bizde farkındalığı anlatma gayreti içindeyiz. Pektus, gögüs duvarı demek latince pektus ekskavatum gögüs duvarının içe doğru çökük olması göğüsün, pektus karinatum ise dışa doğru çıkık olması o da güvercin göğsü. Bu hastalık ile de pektus derneği ilgileniyor. Bu hastalık doğduğu zaman çok zor fark ediliyor esas hastalığın gelişme çağı bluğ çağının başladığı zaman. Göğüs kafesi genişlerken daha belirgin hale geliyor. Biz ailelere bluğ çağında fark edilmesini öneriyoruz. Bluğ çağını geçerse teşhis edilmesi ameliyatla tedavi şansı kalıyor başka tedavi şansı kalmıyor hastanın. Erken teşhis çok önemli pektus hastalığında.”

15 Temmuz Şehitler Köprüsü pektus hastalığı için renklendi

PEKTUS HASTALIĞI NEDİR?

Göğüs duvarı yapı bozukluğu içinde yer alan göğüs kafesinin içeri doğru çökük olmasına halk arasında, ‘kunduracı göğsü’ veya ‘çökük göğüs’ olarak da bilinen Pektus Ekskavatum denir. Pektus ekskavatum, göğüs duvarı yapı bozukluklarından en sık görülenidir.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü pektus hastalığı için renklendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ